make a website

OD NAŠICH VYSTAVOVATELŮ

Přečtěte si něco zajímavého

Mobirise

Příběh Jany: Jaké to je pracovat v IKEA v zahraničí?

Pracovat v zahraničí je snazší, než byste čekali. O tom, jaké to je pracovat pro mezinárodní společnost IKEA v Belgii, vypráví Jana Jakubcová, specialistka logistky v servisní organizaci IKEA Česká republika, Maďarsko, Slovensko. 

Angličtina stačila  „V IKEA jsem začínala ještě při studiu na vysoké škole. Pracovat v zahraničí bylo vždycky mým snem a díky IKEA jsem si ho splnila. Přihlásila jsem se do rozvojového programu, který nabízel zaměstnancům mimo jiné i pracovní stáže v zahraničí,” říká Jana. Na to, aby vyrazila do Belgie jí stačila angličtina na komunikativní úrovni, znalost francouzštiny jí pomohla spíše ve volném čase a mimo zaměstnání. 

Její práce: hlavně analýzy  Jana strávila v Belgii půl roku. Měla na starosti projekt snížení nákladů na vystavené zboží. „Zahrnovalo to analýzy dat, náklady na odpisy vystaveného zboží nebo analýzy procesu v obchodním domě.“ přibližuje náplň její práce v oddělení prodeje.  

Dodnes si pamatuje ten pocit, když jela první den do práce a poprvé uviděla obchodní dům IKEA. „Věděla jsem, že všechno bude fajn, vždycky se najde někdo, kdo vám rád pomůže, proto ze mě spadla jakákoliv nejistota nebo stres,“ popisuje začátky v Belgii.

Benevolentní Belgičané  Ptali jsme se Jany, jestli si všimla nějakého rozdílu ve stylu práce mezi Čechy a Belgičany. „Překvapilo mě líbání na tvář při pozdravu (i mezy kolegy) a malá znalost angličtiny na manažerských pozicích. Jinak si myslím, že k sobě mají Češi a Belgičané velmi blízko.“ 

Měla pocit, že Belgičané si nepotrpí tolik na dodržování pravidel a procesů, tak jako Češi. „Jsem docela strukturovaný člověk, mám ráda řád a pravidla. Přestože v IKEA máme pravidla stanovená globálně, v Belgii k nim přistupují jinak, benevolentněji, ale také to nakonec funguje.“ usmívá se Jana.

Všichni si tykají  IKEA má podle ní jedinečnou firemní kulturu a kolegy, kteří sdílejí stejné hodnoty. „Líbí se mi přístup k vzájemné komunikaci a spolupráci mezi kolegy. Ať přijdete do jakékoliv IKEA na celém světě, ucítíte, že tam patříte a jste mezi svými,“ pokračuje Jana. „Po celém světě pracujeme jako jeden tým. Všichni si navzájem tykáme a jsme naladěni na stejnou vlnu, o to je spolupráce jednodušší.“ 

Díky práci v zahraničí má dnes Jana přátele po celém světě. Poznala různé kultury, neustále objevuje nové pohledy na svět a zdokonaluje se ve své práci. „Určitě je nejlepší být sám sebou, rozvíjet své silné stránky, nebát se změn a prostě si to užít“.

Good luck and see you!  „Jsem vděčná za příležitost pracovat v tak příjemném mezinárodním prostředí. Když někdo změní pozici, rádi si mezi sebou říkáme: ‚Good luck and see you somewhere around IKEA world‛, neboli: ‚Hodně štěstí a na viděnou někde ve světě IKEA‛, protože víme, jak je svět IKEA malý,“ dodává Jana s úsměvem na závěr. 


Mobirise

© Copyright 2017 Univerzita Karlova